Omatehtud mutitõrjevahend

3093

Vaja läheb:

  • kastekannu
  • kastoor- ehk riitsinusõli
  • pesuvahendit
  • tšillipipart

Mutid võivad aias omajagu kahju tekitada. Need väikesed kaevurid on võimelised vaid mõne tunniga iga kaunilt kujundatud aiamaastiku oma mullahunnikutega ära rikkuma. Muttidest lahtisaamine on aiaomanikele juba ammusest ajast peavalu valmistanud ja tegelikult ei olegi ühtegi absoluutselt kindlat moodust neist tüütutest loomakestest vabanemiseks. Kahjuritõrjujad tekitavad maastikule pahatihti veel suuremat kahju kui mutid ning praegusel keskkonnasõbralikul ajastul on ka muttide tapmine muutunud järjest ebapopulaarsemaks.

Üks moodus muttidest ilma neid tapmata lahti saada on kasutada omatehtud tõrjevahendit, mis loomakesed ilma neid kahjustamata eemale peletab. Mõnede asjatundjate sõnul saab parima tõrjevahendi justnimelt riitsinusõlist.

Kastoor- ehk riitsinusõlist tõrjevahend
Tõrjevahendi valmistamiseks tuleb riitsinusõli valida meelepärase pesuvahendiga (ükskõik milline nõudepesuvahend sobib suurepäraselt).

544

Kokkusegamine

Õli ja pesuvahend tuleb omavahel paksuks ning vahuseks massiks segada.

Kasutamine

Tõrjevahendi kasutamiseks tuleb kastekann veega täita ning sinna pisut õli-pesuvahendi segu lisada. Seejärel tuleb kõik aias leiduvad mutimullahunnikud tõrjevahendiga üle kasta.

545

Kõige paremini mõjub see värsketele mullahunnikutele kantuna. Samas võib tõrjevahendiga terve aia üle käia, kuivõrd see annab tõukudele ja vihmaussidele muti jaoks eemaletõukava maitse.

Teisi võimalusi

Tšilli lisamisega saab eelpool kirjeldatud tõrjevahendist pisut teistmoodi versiooni. Kui aed sellega üle kasta, muutuvad kõik aias olevad putukad mutile vastikuks. Mulda võib külvata ka muttide jaoks ebameeldivalt lõhnavaid riitsinuse seemneid ja hostasid, või täita nende maapinnale ulatuvad käigud küüslaugu, koitõrjevahendi ning jalapenoga.

Olenemata valitud tõrjevahendist, tuleb aed sellega umbes kuu möödudes uuesti üle käia, samuti siis, kui tugev vihmahoog on selle minema uhanud. Tõrjevahend on mõeldud eelkõige mullas elutsevate vihmausside ning tõukude ja vastsete jaoks, kes omakorda kuuluvad muttide ninaesise hulka. Seepärast tuleb olla ettevaatlik igasugu pestitsiidide ning mürkide kasutamisega, kuna need võivad peale muttide veel teistelegi loomadele kahju teha.

546

Mutid kui kasulikud abilised

Selle asemel, et üritada muttidest lahti saada, võib nendes ka kasulikke abimehi näha. Mutid söövad ju kõiksugu vastseid ja nälkjaid, kes armastavad aias olevate taimedega maiustada. Muttide kaevetööd aitavad pinnast õhutada ning parandavad drenaaži, parandades sellega taimede kasvutingimusi. Aiaomanikel tasub meeles pidada, et mutid pole sugugi ainsad loomad, kes aias elutsevaid ussikesi söövad ja seetõttu oleks targem on aias elutsevaid loomakesi mitte segada.

Mutid mängivad mulla ökosüsteemis olulist rolli ja paari mullahunniku pärast ei maksa veel endast välja minna. Tegelikult aitavad mutid tagada nii murule, lilledele kui aedviljadele parema kasvukeskkonna ning aitavad taimi ohustavate putukate hulka kontrolli all hoida. Mutimullahunnikute laialiajamine on märksa lihtsam kui aia vallutanud nälkjate ning putukavastsetega võitlemine.